Az oldalak mostanra már tele vannak különböző írásokkal Andy Vajnáról, aki nemrég hunyt el. Próbálom nem ugyanazokat a dolgokat leírni, amiket már előttem az egész magyar sajtó és a kommentelők egy része megtett. Ebben a posztban elsősorban a magyarországi tevékenységéről emlékeznék meg.
A filmes...
Volt egy fickó, aki mert nagyot álmodni és menő üzletember valamint filmproducer lett belőle. Az itthoni rendszerváltás után hazafelé kacsingatott és elkészítette az 1990 óta legnézetebb magyar filmet.
Sok emberrel állt ilyen-olyan barátságban, köztük politikusokkal és miniszerelnökökkel is. 2010-es választás után lehetett volna ismét 3 milliárdot adni egy újabb kosztümös történelmi filmre (mondjuk Munkácsyról) és egy újabb operára (esetleg Erkel Hunyadi Lászlóját megfilmesíteni), a többi félszáz filmes rendező pedig készíthetett volna ismét filmeket összesen félmilliárdból.
Filmes kormánymegbízott lett (na ez nem mintha meglepetésként érte volna) és senki másnak nem felelt csak az őt kinevező miniszterelnöknek és önmagának. Nem adott pénzt operára és Munkácsy-filmre, és ugyanúgy kisétált egy politikai vezetéshez közeli színházi rendező filmes próbavetítéséről, amelyet a rendező az általa rendezett színdarabja alapján készített el és a film befejezéséhez a Filmalaptól remélt támogatást.
Megbízták, hogy szedje rendbe a pénzügyi és morális válságba jutó hazai filmes rendszert. Voltak hibák benne (eléggé vezető központú volt, a végre forgatókönyv-központú támogatási rendszerben a bírálótagok meghatározatlan időre (akár örökre, ha rajta múlik) kerülhettek be). De mégis egy olyan szervezetet hozott létre, amely a hazai filmeket ismét a nemzetközi színtérre tette.
Megpróbáltam párhuzamba állítani két filmes korszakot: a rendszerváltozást követő két évtized filmes szervezeteit és a Filmalapot.
Objektív mérce alapján a következő pontozási rendszert használtam:
- Két oszlopban sorolom fel az 1990 óta elért filmes sikereket
- A film fesztiválok közül csak az "A" kategóriás filmfesztivál sikereket írtam össze illetve az Európai Filmakadémia díjait, mindegyik 1 pontot ér
- A három történelmi - és mellesleg nagy médiajelenléttel rendelkező - "A" kategóriás filmfesztiválon (Cannes, Berlin, Velence) elért győzelem 2 pontot ér - ezeket a filmeket külön vastaggal is kiemeltem
- Ahol nem Filmalapos filmsiker volt, az 0 pontot kap.
- Angol nyelvű díjátadók (Golden Globe, Oscar, BAFTA) esetében jelölésnél 1 pt, győzelem esetén 2pt jár
Megjegyzések:
- A fesztiválok esetében a díjakat szokás szerint szétosztják: a fő versenyprogramban lévő nyertes film csak egy kategóriában kaphat díjat (értsd: egy film nem kaphat mondjuk fődíjat és legjobb forgatókönyv díjat is)
- Nincs felsorolva, de 2004-ben a Kontroll közönségdíjat kapott Varsóban.
21 év vs 7 év = 19:17
...és a tévés
Az évtized elején (és a gazdasági világválság idején) a Tv2 adósságokkal küszködött, a német tulajdonos próbált volna túladni a Tv2-n, de olyan adót vezettek be, amely megadóztatta a médiavállalatok profitját. Senkinek nem állt érdekében, hogy befektessen egy olyan vállalatba, hogy a talpraállítását követően még a profit után is kelljen adózni. A német tulajdonos végül eladta a csatorna vezetésének, még hitelt is nyújtott nekik. Nem sikerült letornázni az adósságot, a multik továbbra is kerülték a csatornát. Mígnem Vajna megjelent, a profitadózást megszüntették, így a tulajdonába került a Tv2. Persze meg lett támogatva állami hitellel (az egyik, korábban kizárólag csak külföldi magyar vállalatoknak segítő bank hitele is segítségül szolgált).
A miniszterelnök pedig büszkén konstatálta, hogy végre itthon is magyar kézbe került kereskedelmi adó. Mindenki tudta, hogy mire megy ki az egész. Nyilván azért, mert a magyar tulajdonos jobban ismeri a nemzeti érzést és jobban el tudja készíteni a külföldi licenc műsorokat (szarkazmus rulz). Ekkor lépett be ő is a politikai klubba. Tudta ez ő is. Friderikusz egyszer személyesen neki szegezte a kérdést: Nem érzi, hogy kiszolgálja a jelenlegi rendszert?
"Egyszer például, amikor a mindent átszövő kormányzati korrupcióról beszélgettünk, és én azt mondtam neki, hogy ő ennek a megengedhetetlen rendszernek az egyik alapköve, csak annyit felelt: minden rendszer korrupt, minden rendszerből tűnnek el pénzek, de a mostani rendszer sem rosszabb vagy jobb, mint az előző."
És tudatában volt annak, hogy mit csinál azzal a kereskedelmi tévével és hogy milyen hírek szerepelnek a műsorában. De ő csak üzletember maradt. This is just business.
Végszó
Furcsa ez a kettőség. Számomra ellentmondásos figura marad, nem vitatva azt, hogy a filmek menedzseléséhez kiválóan értett. Volt egy másik figura, bizonyos Menahem Golan, aki azidőtájt szintén Amerikába ment, hogy kergesse azt a bizonyos álmot. B-filmek egész sorát gyártotta, amikre manapság már csak az elvakult mozirajongók emlékeznek. Ehelyett Vajna nagy pályán is mozgott, és független kis stúdióvezetőként jó pár ma is vállalható filmet tett le az asztalra a nagy major studiók mellett. És ezt a munkamódszert át tudta ülteti itthonra is.
A magyar tévés tulajdonosi időszakát pedig jól jellemzi a halála napján leadott Tények adás. Megemlékeztek Vajnáról két nagyobb szegmensben is. Független hollywood-i filmes producer és a magyar filmes ipar megújítója. A bemondó a Tv2 minden munkatársa nevében részvétét fejezte ki. Furcsa módon viszont egész idő alatt kerülték azt kimondani, hogy egyben a csatorna tulajdonosa is volt.
Mindezt egy migránsos hír és egy nyugat-európai városról szóló hír között. Ez a kettő állítólag folyamatosan támad minket évek óta.
Az írás margójára
Nyilván megindultak a találgatások, hogy vajon mi lesz az általa írányított rádiók és tévék sorsa. Mert a héten már biztos elkezdődnek a helyezkedések.
- Megtörténik-e a politikai vezetés által várt beolvasztás a nemzetstratégiai fontosságú médiaportfólióba?
- Vajon a felesége teljesen a háttérbe vonul és Fenyő János özvegyéhez hasonlóan Amerikába költözik?
- Vajon megpróbálkozik-e a Tv2 átvételére Magyarország leggazdagabb embere, aki már most is fél lábbal a házban tartózkodik?
A politikai vezetés megköszöni, fejet hajt a harcos előtt, esetleg díjat is elneveznek az illetőről. De hamarosan ki kell választani az új szereplőt. Mert ez a film viszont folyamatosan forog.